Rusyalı Mühendisten Büyük İcat

hibrit
Paylaş
 

Rusyalı Mühendisten Büyük İcat

Son zamanlarda yoğun bir şekilde gündeme gelen Rusyalı proje mühendisi Aleksandr Filimonov ‘un sunmuş olduğu icat, Avrupa komisyonununun vermiş olduğu yaklaşık 700 bin AVRO tutarında burs hakkına sahip oldu.

Mühendisin icat etmiş olduğu bu uçma aracını kullanmak için bir havaalanına ihtiyaç yok. Söz konusu bu hibrit uçakta helikopter, güdümlü balon ve hava yastıklı bota özgü nitelikleri bir araya getirildi. Uçakla ilgili ilk deneme uçuşu 1990 larda gerçekleşti.

Aleksandr Filimonov’un bu uçuş aracı ile ilgili olarak yapmış olduğu ifadeye göre yeni tip uçak az çok düz olan her türlü yüzeye iniş yapma ve havalanmak yeteneğine sahip durumda. Kar ya da buzlar ile kaplanmış olan alan, ya da bir havuz da buna dahil. “Bella” ismi verilmiş olan uçuş aracı, gerçekleştirilen ilk deneme esnasında karla kaplı bir alan üzerinden ilk kalkış faaliyetini başarı ile sergiledi. Yani kötü hava durumları dahi bu uçuş aracı için herhangi bir engel teşkil etmiyor.

“Bella” uçağı yaklaşık olarak 300 ton ağırlığındaki ağır yükleri taşımada kullanılabilecek nitelik ve yeterliliğe sahip bir araç.

Bu uçuş aracının tasarımını gerçekleştirenler son derece elverişli bir araç olduğunu ileri sürüyorlar.

Bunun nedeni, bu bölgelerde hava alanlarının iyi durumda bulundurulmasına yönelik olarak ciddi harcamalar söz konusu ve aynı zamanda sözü edilmekte olan bölgelerde nehir, göl, tarla ve bataklıklar şeklinde birçok doğal düz iniş ve kalkış alanları yer alıyor.

Avrupa komisyonu tarafından burs,”Bella” uçağının uçuş olanaklarının Avrupa Birliğinin standartlarına göre eksperler tarafından değerlendirilmesi için verildi. Bu uçağın tasarımcısı, bu sayede deneme olarak birkaç uçağın yapılabileceğini umıyor.

Bu yazı 902 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ydl diyor ki:

    300 ton mu taşır?
    Jetgillerin fantastik hava taksisi gibi bu ya.

Bir yorum bırak