Romatizmal Ağrı

rmt
Paylaş
 

Romatizmal Ağrı
Romatizma, metabolizmal bir hastalık olup toplumumuzda da oldukça yaygın durumdadır. Cinsiyete göre sınıflandırdığımızda daha çok kadınlarda kendini göstermekte olan romatizma, aynı zamanda kronik bir hastalıktır. Romatizmaya yönelik olarak uygulanmakta olan tedavi, romatizmanın neden olduğu şikayetleri mümkün olduğu kadar azaltarak hastanın yaşam kalitesinin artmasını bağlamaktır.

Romatizma, genel olarak eklemlerde görülen bir rahatsızlık olup; bunun yanı sıra vücutta herhangi bir organdada kendini gösterebilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Romatizmanın en yaygın görülen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

– Kas ve kemik dokusunda, aynı zamanda eklem ve bağlarda ağrı, hassasiyet, şişkinlik ve kızarıklık gibi şikayetlerin kendininm göstermesi
– Ateş
– Halsizlik

Söz konusu bu belirtiler dönemsel olarak ortaya çıkmaktadır.

Romatizma Nedenleri Nelerdir?

Romatizmayı tetikleyen en önemli etken stres olup bunun yanı sıra bu duruma neden olan pek çok iç ve dış neden kendini göstermektedir.

Kireçlenme, iltihabi olmayan romatizma türü olup kişide ağrıya neden olmaktadır. Bunun yanısıra iltihabi bir romatizma hastalığı olarak kendini gösteren artritte ise eklemlerde ortaya çıkan dejenerasyonun beraberinde hareketler sınırlı hale gelir ve aynı zamanda da eklemlerde ağrı ile beraber kendini gösteren bir sıcaklık durumu mevcuttur.

Tüm bunların yanı sıra kronik inflamasyonlu hastalıklar, iltihabi romatizmal hastalıklarda ortaya çıkan

Bu yazı 840 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak