Fotoğrafta Beyaz Çıkan Göz Kanser Habercisi Olabilir?

kanser
Paylaş
 

Göz Uzmanları uyarıyor: Fotoğraf çektiğinizde çocuğunuzun veya bir yakınınızın göz bebeklerinden biri kırmızı diğeri beyaz göründüğünü farkettiğinizde vakit kaybetmeden bir göz doktoruna görünmenizde fayda var.

Yukarıda okuduğunuz uyarı; Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Rejin Kebudi’den geldi. Kebudi, “Fotoğraf çektiniz çocuğunuzun veya bir yakınınızın göz bebeklerinden biri kırmızı diğeri beyaz çıkıtı, bu kişide bir tür göz kanser görülme ihtimali yüksektir” diye belirtti.

Bu tür göz kanserlerinin erken teşhis edilmesi durumunda yalnız hayat değil, görme yetisinin de kurtulabildiğine vurgu yapan  Rejin Kebudi, çocukluk çağında karşılaşılan kanserlerinin tüm yaşlardaki kanserlerin % 2’sini oluşturduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kebudi, bazı belirti ve bulguların çoğu kez kanser dışında da görülebildiğini ve bu nedenle ailelerin panik ve telaş yapmadan bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek muayene ve tetkiklerini yaptırmasını önererek, çocukluk yaşlarında en sık rastlanan göz içi kanser türünün retinoblastoma karşı da tedbirli olunması uyarısında bulundu..

GÖZÜN BEYAZ GÖRÜNMESİ KANSER KAYNAKLI KİREÇLENMEYİ İŞARET EDEBİLİR

Erken teşhisin tedavide başarı oranını yükselttiğini vurgulayan Rejin Kebudi, “Fotoğraf çektiğinizde çocuğunuzun veya yakınınızın göz bebeklerinin biri kırmızı diğeri beyaz çıkıyorsa bu kişiyi göz doktoru da görmelidir. Genellikle çekilen fotoğrafta göz bebeği kırmızı görünür. Bu göz arkasındaki damarların kırmızı olmasından kaynaklıdır. Eğer fotoğrafta çocuğun veya yakınınızın göz bebeği kırmızı yerine beyaz görünüyorsa kanserden dolayı göz arkasında kireçlenme oluşmakta bu da fotoğrafa beyaz şekilde yansıyor demektir”diye belirtti.

Bu yazı 731 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak