Albayrak’tan Vatan ve Hürriyet Şairi Namık Kemal’in 128. Ölüm Yıl Dönümü Mesajı

namik
Paylaş
 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  Vatan ve Hürriyet Şairi Namık Kemal’in 128. ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Albayrak mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Eserleriyle ile adını ölümsüz kılmış,  Vatan ve Hürriyet Şairimiz Namık Kemal’in ölümünün 128. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Namık Kemal;  vatan, hürriyet ve millet gibi kutsal kavramları ilk olarak gerçek ve açık bir şekilde eserlerinde işleyerek, toplumumuza yön vermiştir. Tanzimat’tan Cumhuriyet’e kadar Türkiye’nin fikir, siyasi ve sosyal hayatını etkileyen büyük şair, hayatı boyunca savunduğu değerlerin mücadelesini vermiş, kendisinden sonraki nesilleri geniş ölçüde etkilemiştir.

Edebiyatımızdaki ilklerin öncüsü olan Namık Kemal, tiyatrodan gazeteye, şiirden romana, makaleden tarihe hemen her alanda eser vererek, birçok edebiyatçının yetişmesinde büyük rol oynamış, modernleşmenin Tekirdağ’dan doğan ışığı olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Tekirdağ’ımızın iftiharı, hürriyet sevdalısı Namık Kemal’i vefatının 128. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyorum.”

Bu yazı 3037 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak